Kære tandlæge
 
jeg er hævet i min venstre kind 24 timer efter udskiftning af amalgam til plast fyldning under en lokal bedøvelse. Jeg har prøvet at være lokal bedøvet før uden nogen gener. Lægevagten har ordineret en pencilikur i tilfalde af at der er tale om en infektion. Selv tror jeg mere på at der er gået noget galt under bedøvelsen. Kunne der vare tale om en allergisk krydsreaktion? Jeg tager benadryl i graspolperioden, dog den pågældende dag tog jeg ikke pillen.
På forhånd tak.

E.B.


Kære EB

Det er et såkaldt tuberhæmatom. Det betyder, som du selv er inde på, en sammenhæng med lokalbedøvelsen.
Der er sket det, at en lille blodåre er punkteret af kanylespidsen og blodet er sivet ud i det omgivende væv. Du vil opleve, at bulen glider længere nedad mod halsen og kan farve huden i blå og gule farver indtil den langsomt (en uge) forsvinder igen.
Situationen er ikke helt ualmindelig, men optræder en gang imellem specielt ved bedøvelse af de bageste tænder i overkæben. Den er ufarlig, men uskøn.

Med venlig hilsen

Axel
www.spoergtandlaegen.dk