Jeg har et spørgsmål ang. medicin og bedøvelse.
Jeg var ved tandlægen d 22-11 og skulle ha lavet en tand i undermunden, og trukket en ud i over munden.
Jeg er meget svær at bedøve så jeg fik en god posion septocain.
Efter dette tandlæge besøg begyndte jeg at få det meget dårligt, svær åndenød, uro, angst, og rystelser.
Det skal lige siges at jeg får seroxat 1/2 tablet dagligt, og det var som om virkningen forsvandt. Jeg gik til egen læge som sagde at det kunne skyldes mit tandlæge besøg men andet fik jeg ikke af vide.
Så derfor vil jeg gerne høre om septocain kan ta virkningen af min egen medicin, eller om det kan være en bivirkning af bedøvelsen ?
Jeg blev meget bange for at min medicin ikke virkede efter 8 år, og at jeg skulle blive ved med at ha det sådan her.
Håber de kan løse dette mysterium så jeg kan blive lidt roligere.
 
Med Venlig Hilsen
L R


 
P.s Det skal lige siges at jeg fik det dårligt efter et lidligere tandlæge besøg, men at jeg ikke fik så meget bedøvelse ved dette besøg.

Kære LR.
Uden at være helt sikker mener jeg, at der ikke er nogen interaktion mellem din bedøvelse og seroxat.
Du siger, at du fik en god portion bedøvelse og noget af det kan være blevet injiceret i et blodkar. Det vil medføre de af dig nævnte symptomer, men de vil forsvinde ret hurtigt igen.
En uhyre sjælden bivirkning ved septocain er en permanent følelsesløshed i halvdelen af underkæbe og evt. tunge. Den indtræder med det samme og føles når bedøvelsen er faldet.
De fleste tandlæger bruger derfor ikke septocain ved ledningsbedøvelser i underkæben.

Med venlig hilsen
Axel
www.spoergtandlaegen.dk