Hej Axel

Jeg har lige fået en regning på en rodbehandling og plast fyldning af en kindtand på 6000,-
Spurgte i receptionen havd jeg kunne forvente at betale for en rodbehandling og fik det svar 3000, - 4000,-

Rodbehandlingen er specificeret ud til 3440,- alene og uden moms.
alle steder jeg har søgt på nettet ligger prisen på max 4000,- alt incl.

Hvad gør jeg? skal jeg bare acceptere?

Har været der 3 gange

På forhånd tak for svar

Best regards

Anja 



Hej Anja,

tak for dit spørgsmål.
Der er ikke moms på tandlægebehandlinger.
Prissættelsen på rodbehandling er fri, dvs. tandlægen må selv sætte sin pris, idet den ikke er fastsat i "lovoverenskomst om tandlægehjælp".

Når der som her er tale om en kindtand med flere behandlingskrævende kanaler, og dertil en plastfyldning, synes jeg prisen er acceptabel.

Men -- du kan og bør have den endelige pris oplyst før behandlingen påbegyndes, jvf. ovennævnte overenskomsts §8,stk 2:
"Hvis den samlede behandling, inklusive alle nødvendige ydelser, forventes at overstige 2.500 kr., skal tandlægen give et tilbud om et skriftligt uspecificeret
prisoverslag."
Derudover skal der være en synlig prisliste på klinikkens venteværelse, ligesom klinikkens priser for visse behandlinger, bl.a. rodbehandling og plastfyldning,
skal være tilgængelige på Den fælles offentlige sundhedsportal: sundhed.dk.

Med venlig hilsen
Axel Tulinius
tandlæge, MPH